Sevdiğiniz, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz, besinler size kilo aldırıyor olabilir. Kilo vermenize yardımcı olduğunu düşündüğünüz besinleri tekrar gözden geçirin. Çünkü aslında bu besinlere vücudunuzun gösterdiği tölerans az olabilir. Buna besin intöleransı deniliyor. Sağlıklı bile olsa kilo alımına neden oluyor.

Besin intoleransı ya da gıda intoleransı sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, yemekten keyif aldığımız, fazlaca tükettiğiniz gıdalar vücudunuza zarar veriyor olabilir. Örneğin yediğiniz domates, brokoli, yumurta gibi besinleri vücudunuz sindiremiyorsa içindeki proteinlere tepki vermeye başlar. Gıda intoleransı olarak bilinen bu olay size kilo aldırabilir.

Besin intoleransı şişmalık ve kilo verememe ile birlikte; migren, derpresyon, şişkinlik, gaz, akne, astım, mide krampı, kabızlık yorgunluk, bağışlık sisteminde zayıflık, sedef, baş ağrısı, ishal gibi birçok hastalığada sebep olabilir.

Besin intoleransının 6 farklı testinin en güvenilinir olanları kan testleridir. Genellikle parmak ucundan alınan kan ile test yaptırabilir ve vücudunuzun hangi besinleri tolera edemediğini öğrenebilirsiniz. Böylece bu gıdalaradan kaçınabilirsiniz.

Besin intoleransının besin alerjisi gibi hayati tehlikesi olmasa bile yaşam standartlarına çok kötü etkisi vardır. Buna sahip kişilerde farklı belirtiler gözükebilir. Örneğin besin intoleransına sahip birinde ishal görülürken diğerinde nezle şeklinde görülebilir. Aynı anda birkaç besine karşı besin intoleransınız olabilir.

Kaynak site: hurriyet.com.tr

Etiketler:, 92 views Okunma 09 Oca 2017

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Emojilerin Anlamları

09 Oca 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!